CAN KÖFTE

1981 'den BERİ

35 yılı aşkın hizmet deneyimiyle gıda sektöründe öncü firmalardan biriyiz.

TARİHÇEMİZ

1980 yılında babası Hasan Garipcan’dan kalan bakkal dükkanını kapatıp yerine köfte salonu açmakla başlar. ‘’Gerçek patron müşteridir’’ ilkesiyle başlayan ve kalitesindeki sırda kendin yemediğin bir şeyi müşterine yedirme anlayışıyla devam eden ve 35 yıldır kalitesinden ödün vermeyen bir müessesedir. Kalitesindeki sırda %100 dana etinden yapılmış kıyma olmasıdır.Ayrıca tereyağlı pidesiyle ve üzerine domates biberiyle sunum yapmaktadır.

MİSYONUMUZ

Can Köfte restorant sektörünün tecrübeli ve yenilikçi fikirler üreten genç işletmeciler halkasıyla büymeyi ve gelişmeyi beraberinde getirmektedir. Seçkin ürün yelpazesini bir araya getirerek gerek teknik alt yapımız gerekse isabetli denetçi analizlerimizle sektörde fark yaratmak ve koşulsuz Can Köfteyi örnek model haline taşımak hedefimizdir. Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinde daima en üst düzey başarı ve sürekliliği hedefleyen en uygun şartlarda ve isabet yer seçimine özen göstererek francays verme yolunda hızla ilerlemektedir.

VİZYONUMUZ

Tüm sektörlerin dinamiğinin yaratıcılık ve yaklaşım farkı olduğu inancındayız. Sektörlerin gelişimini sağlayan öncüleri diğerlerinden farklı yapan unsurun yenilikçilik vizyon farkı müşteri odaklı olduğuna inanıyoruz. Bizlere göre her firma küçük veya büyük sektörüne bir şeyler katmalıdır. Sektörel tecrübelerin ve birikimlerin sonucunda daha kaliteli ürün ve hizmetin sağlanmasıdır. Fazlasını almak için çok daha fazlasını vermek gerektiğini iyisini suna bildiğinizde anca hak edebileceğinizi bu felsefeyle sektörün yenilikçi yüzü olmaya çalışmaktayız.

İLKEMİZ

Yenilikçi ve radikal çözümleriyle sektöründe lider firmalar arasında yer almanın yanısıra,istihdam da yaratarak ülke ekomonisine katkı sağlamaktır.Sürekli zirve için mücadele eden firmamızın tüm çabası; insanlara en leziz, en hijyenik ve sağlıklı gıda ürünlerimizle buluşturarak,tabir-i caizse sektörde başı çekmektir.

BİZİM STANDARTLARIMIZ

Hizmetimizde standartlarımız,ilkelerimiz niteliğindedir.

1. Hijyen ve Sterilize
Tüm personellerimiz,imalahatnemiz ve restorantlarımız hergün çeşitli temizlik teftişlerinden geçmekte olup,zaman farketmeksizin hijyen esas alınmıştır.
2. Sağlıklı Gıdalar
Tüm ürünlerimiz standartlara uygun olarak hizmetinize sunulmakta olup,etlerimiz sinirlerinden ayıklanmakta,sebzelerimiz hormonsuz ve mevsimsel olarak servis edilmektedir.
3. Eğitimli Personeller
Firmamızda çalışan tüm personellerimiz uzun yıllar alanında çalışmış,toplum düzenine uyum sağlayabilen,ahlak sahibi kişiler içinden özenle seçilmiştir.
4. İş Disiplini
Firmamızın büyümesindeki en büyük faktörlerden biri olan disiplini es geçmek haksızlık olur.Tüm personelimizle görevinden asla ödün vermeyen bir ekip halinde çalışmaktayız.
ekibimizle tanışın

KADROMUZ

Sezen Garipcan
Sezen Garipcan
"1978 doğumlu,1 çocuk annesi.Firmanın idari kadrosunda görevli..."
Hasan Garipcan
Hasan Garipcan
"1974 doğumlu,evli 1 çocuk babası.Firmanın idari kadrosunda görevli..."
Ali Osman Garipcan (CEO)
Ali Osman Garipcan (CEO)
"1954 doğumlu,evli 3 çocuk babası,sektöre en alt tabakadan başlayarak kendini geliştirmiş,yenilikçi fikirleriyle firmanın can damarlarından biri olmuştur..."
Evren Garipcan
Evren Garipcan
"1981 doğumlu,evli 2 çocuk babası.Firmanın idari kadrosunda görevli..."
Ufuk  Konur (MASTER ŞEF)
Ufuk Konur (MASTER ŞEF)
"1969 doğumlu,evli 3 çocuk babası.Firmanın idari kadrosunda görevli..."