CAN KÖFTE

Harbi Yiyorum’dan Firmamız Hakkında Görüşler

Yollarda hep Susurluk ayran/tost ikilisinden sıkıldınız mı? O zaman mola haritanızı değiştirip hayatınızın en lezzetli köfte deneyimine kendinizi hazırlayın. Can Köfte, 12 yıldır Akhisar‘da ve Akhisar’ın en lezzetli köftesini yapıyor. Nasıl? İddialı oldu mu?

Zira yağı ve yumuşaklığı nedeniyle neredeyse üstüne benim uzanmak istediğim pidelerle beraber gelen köftelere çatalı vurduğumda içinden çıkan sulardan “Foş” diye bir sesin geldiğini bile duydum. Bu nedir, Can Köfte?!? Yazık, günahtır bu kadar lezzetli köfte yapılır mı yahu? Gerçekten cancağızım köfteler bunlar.

Gelelim mekanın hikayesine.

Sahibi Ali Osman Bey, babasının bakkal dükkanını kapatmış köfte işine girmiş. Akhisarlıların çoğu gibi göçmen. İş geliştirmeye son derece meraklı biri. Hani neredeyse hastalık derecesinde, titiz, temkinli insanlar vardır ya, Ali Osman Bey de işte böyle biri. Bu da bizce köftelerin lezzetini tescilleten yegane şey aslında.

Kasaptan gelen eti beğenmediği zaman geri gönderdiği için “Bana ‘Kıl’ Ali Osman.” derler diye söylerken kendisi de gülüyor. “Can Köfte ismi nereden geliyor?” diye soruyoruz. “Soyadımız Garipcan, köfte işine girene kadar hep gariptik, garibi attık, can kaldı.” diyor. Ne güzel. Başa düştü! (Azerice; anlaşıldı demek)

Ali Osman Bey, çok içten ve sıcak biri. İşiyle ilgili ne sorsak heyecanla cevap verdi. Köftelerinde hiç ekmek kullanmadığını, içeriğinde kıyma, soğan ve tuzun dışında başka bir şey olmadığını söyledi. Ancak iş bu kadar basit değil elbet. Bizim köftelere olan ilgimizi ve sorularımızı görünce aldı bizi Akhisar Gıda Sanayicileri sitesindeki köfte imalathanesine bile götürdü. Sağolsun.

İmalathaneye gidince insan ister istemez kendini Uğur Dündar gibi hissediyor. Ancak biz imalathaneye bayıldık. Pür-i pak bir imalathane. Hemen sıyrıldık Uğur Dündar kafasından. Süreçleri görünce köftenin neden bu kadar lezzetli olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Özel seçim dana etleri, soğuk hava deposunda dinlendirildikten sonra önce yağdan sinirden elle/bıçakla arındırılıyor. Daha sonra ayıklanan bu parça etler ayrı bir makineden hem çekiliyor, hem de kalan sinirleri bu sayede tekrar ayıklanıyor. Böylece kıyma, gram sinirsiz ve anlamsız yağlardan arındırılmış bir halde soğan ve tuzu eklendikten sonra bir gün daha dinlenmeye alınıyor.

İşte, basitçe içinde soğan ve tuzdan başka bir şey olmayan bu köftenin güzelliği ve tüm lezzeti de buradan geliyor.

“İşin sırrı etin kendisinde diyor.” Ali Osman Bey, “Etin iyiyse kralsın! Yoksa ağzınla kuş tutsan olmaz.” diyor.

Saygı duyuyoruz. Büyüksün Ali Osman Abimiz! Senden tek dileğimiz var. Diğer Akhisar’lı köfteciler gibi Balıkesir yoluna çık ama, Türkiye’ye çıkma. Orada kal. Kıymetin artar.

Can Köfte’ye gittiğiniz zaman özel şişesinde servis edilen kendi imalatları ayranını içmeyi ve salatasından denemeyi de sakın unutmayın. Muhtemelen bir porsiyon sizi kesmeyecek ve bir tane daha söyleyeceksiniz.

Köftelerinizi afiyetle yiyin ve bizden de çokça selam söyleyin.

İyi gezmeler, lezzetli yemeler!

Kaynak:harbiyiyorum

admin